Amatérská televize v pásmu 13 cm

 

Jako vysílač používám vf část zařízení určeného původně k přenosu videa a audia v pásmu 2,4GHz na kmitočtech GL. 

wpe1.jpg (12185 bytes)

 

Tento vysílač obsahuje celou vf část v jedné plechové krabičce spolu s videozesilovačem, generátorem subnosných 6,5MHz a 5,5MHz, dále  PLL U6239B a řídící jednočip. Přepínačem bylo možné volit 4 vysílací kmitočty.

 

Pro použití vf části jako ATV vysílače je nutné odejmout vrchní víčko a přerušit vývody SDA a SCL mezi procesorem a PLL. Já osobně jsem dále přerušil dva vstupy pro přepínání kanálů u jednočipu a na tyto vývody jsem přivedl SDA a SCL od PLL. Takto upravenou část lze řídit jakýmkoliv jiným způsobem po sběrnici I2C. V mém případě jsem zhotovil řídící jednotku s procesorem PIC16F877. Tato řídící jednotka přelaďuje vysílač, dále ve spojení s RTC zobrazuje datum a čas. Dále umí ovládat obvod OSD STV5730, který vkládá do obrazu různé nastavené texty. Vysílač lze přepnout do režimu ATV převaděče. V tomto režimu vysílač hlídá přítomnost videosignálu na vstupu a v případě jeho přítomnosti se zaklíčuje vf. část. Do obrazu je vložena volačka převaděče. Pokud v tomto režimu není detekován videosignál, každých 5 minut se na jednu minutu zobrazí informace o převaděči. Za vf. modul jsem přidal zesilovač s ERA3. 

Celé to vypadá takto:

Obrázek

  

 Schéma mám pouze v hlavě, až budu mít chvíli času, tak to zkusím dát na papír. Program do jednočipu má více jak 1000 řádků, už je to tak dávno, že se v něm nevyznám, našel jsem nějaké chybky v ovládání, které by ještě chtěly doladit, ale nevím, nevím. Ono to takhle také funguje.

  ATV přijímač

Použil  jsem přijímač, krterý sloužil jako protějšek k výše uvedenému přenašeči videosignálu. Zde nebylo potřeba nic upravovat, jednočip pro řízení 4 kanálů byl mimo plechovou krabičku. Takže stačilo udělat nové řízení s procesorem PIC16F84 a to připojit k přijímači. Přijímač mám stále v provizorním stavu.

Nevím, zda jsou všechny přenašeče videosignálu koncipované stejně a jestli jdou tudíž všechny upravit, ale je to dost pravděpodobné.