Doplňky k ATV

Toto zařízení (na obrázku vysílače je to ta velká deska úplně vlevo) navrhl Mijo S51KQ. Umožňuje vkládat do obrazu z kamery, či jiného zdroje videosignálu volačku nebo libovolný text. Tento text je vypálen v EPROM. Do EPROM se vejde 8 stránek textu, každá stránka obsahuje 32 řádků. Jednotlivé řádky vybrané stránky se postupně zobrazují v nastaveném místě obrazovky od prvního řádku do 32. řádku stále dokola. Kromě místa, kde se bude řádek zobrazovat se dá nastavit velikost písma a jeho barva.Volbu stránky provádíme adresováním EPROM. Pokud tedy chcete, aby byla v obraze pouze volačka, musíte vytvořit jednu stránku, která obsahuje 32x stejný řádek s volačkou.

Soubor vid01.rar obsahuje celý návod na stavbu zařízeni, tak, jak jsem ho stáhnul z ATV BBS S50ATV. Doporučuji plošný spoj dělat ze souboru eps. Po rozbalení archívu se vytvoří adresář VID01 a v něm ještě jeden stejného jména, ve kterém bude prográmek pro tvorbu stránek do EPROM.

Jak vytvořit stránky

V grafickém editoru si otevřete stránku pagec.bmp, která obsahuje pouze modré linky pro jednotlivé řádky. Do těchto linek si vepište text do řádků, které chcete mít na obrazovce podle níže uvedeného příkladu. Ještě jednou upozorňuji, že se zobrazuje vždy pouze jeden řádek. Po vyplnění všech 32 řádku obrázek uložte jako pagex.bmp, kde x je číslo stránky. Po vytvoření všech 8 stránek spusťte program vid01.bat a v adresáři se vytvoří soubor vid01.rom, ve kterém jsou již data pro programátor EPROM.

Celé zařízení pracuje na první pokus, pokud použijete černobílý zdroj videosignálu, bude možné měnit barvu textu jenom v odstínech šedi.

Poznámka: Pro odladění vlastního textu na stránkách doporučuji použít simulátor EPROM a teprve poté vypálit hotový soubor do paměti.

brzo bude

 

brzo bude